Davos: volné terény pro začátečníky i pokročilé

Davos: volné terény pro začátečníky i pokročilé

Davos patří společně se St. Moritzem k nejstarším a nejproslulejším švýcarským lyžařským střediskům, v nichž se rozsáhlé lyžařské aktivity datují do druhé poloviny devatenáctého století. Z pěti davoských lyžařských oblastí je několik ideálních pro freeridové aktivity různé obtížnosti.

Fotogalerie freeridový Davos >>

Do února 1865 byl Davos znám pouze jako letní horské středisko s kladnými účinky na dýchací ústrojí pacientů. V tomto roce se datuje příjezd prvních zimních hostů, kteří řešili z dnešního pohledu nepochopitelné problémy jako třeba to, že v hotelech nebyly vytápěné pokoje. Tento oficiální začátek zimní turistiky byl rozsáhle oslavován ve Švýcarsku v roce 2015 v souvislosti s výročím 150 let od založení zimní turistiky.

Freeridová oblast Davos Klosters

V oblasti Davosu se nachází lyžařská střediska Parsenn, Jakobshorn, Rinerhorn, Pischa a Schatzalp, z nichž většina začíná přímo v Davosu. Na severu od Parsennu je potom propojení s do oblasti Klosters se středisky Gotschna a Madrisa.

Parsenn je největší lyžařská oblast v Davosu na západ od centra města. S horní částí střediska je pozemní spojení zubačkou z roku 1931, která strmě stoupá do výšky přes 2700 metrů na Weissfluhjoch. Ještě výše je možné se dostat lanovkou na Weissfluhgipfel (2844 m). Na rozdíl od ostatních středisek v Davosu má většina terénů v Parsennu ve střední části menší sklon, pouze vrcholový úsek a „dojezd“ z výšky 2200 metrů do Davosu mají charakter černých sjezdovek. V okolí upravených sjezdovek je řada neupravovaných terénů, ale je jich méně než na protilehlém Jakobshornu.

Co navštívit?
Muzeum zimních sportů v Davosu – vstupné dospělí CHF 5, děti CHF 3, otevřeno v úterý a čtvrtek 16:30-18:30 h. Muzeum je věnováno všem možným zimním sportům s rozsáhlou sbírkou historických skialpinistických vázání.

Freeride z centra Davosu – Jakobshorn

Jakobshorn s nadmořskou výškou horní části 2590 metrů samozřejmě nabízí upravené sjezdovky, ale podstatně více volného neupravovaného terénu, takže je z hlediska freeridu nejlepší oblastí v Davosu. V těchto volných terénech je možné se do sytosti vylyžovat od úplných začátečníků s prvním pokusy v hlubokém sněhu až po ty, kteří si jízdu mimo upravované sjezdokvy už dávno užívají.

Kromě upravovaných značených sjezdovek jsou v oblasti Jakobshornu značené krásné dlouhé freeridové trasy číslo 13 a 14, které vedou volným terénem dolů do bočních údolí k Mühle (1610 m) nebo k Teufi (1700 m). Z obou těchto údolí je možné využít autobusového spojení k návratu do střediska. Lepší je mít jednoho obětavce, který by zajistil přepravu osobním autem. Poslední možností potom je dojet a dobruslit po upravovaných běžkařských trasách zpět k lanovkám.

Na Jakobshornu je také snowpark pro možný nácvik toho, co je následně využitelné ve volném terénu.

Cesta do Davosu
Praha – Davos 680 km cca 7:30 h po trase Plzeň – Regensburg – Mnichov – Bregenz – Lanquart – odbočení z dálnice na Davos
Brno – Davos 780 km cca 8:30 h po trase St. Pölten – Salzburg – Insbruck – Landeck – odbočka z dálnice a podél Innu k Davosu

Pischa

Lyžařské středisko Pischa se rozkládá na jižních svazích kousek od Davosu a bylo podrobněji probráno v článku Pischa – slunčený švýcarský freeride.  Bohužel v poslední době došlo k omezení provozu, když snad s výjimkou víkendových dnů v hlavní sezóně byla Pischa zavřená.

Rinerhorn

Menší středisko jižně od Jakobshornu s maximální výškou na Nülitsch Grat (2490 m) nabízí v horní části otevřené volné terény mezi několika spíše lehkými sjezdovkami. Výborné ale je za velmi dobrých sněhových podmínek a při špatném počasí, když je v dolní lesnaté části několik zajímavých sjezdůs dojezdem k dolní stanici v Glaris (1457 m).

Schatzalp

Aktuálně spíše rodinné a relaxační středisko propojené s hotelem, v němž neplatí lyžařský lístek pro zbytek Davosu. Proto je v horní části také zavřená propojovací lanovka s Parsennem. Schatzalp je vhodný na návštěvu s tuleními pásy, když v sedle Strela (2352 m) pod stejnojmenným vrcholem Strela (2636 m) je krásná dřevěná vyhlídková restaurace, která může být ideálním cílem pro skialp ve výšce přes dva tisíce metrů nad mořem.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Switzerland Winter

40 tipů pro zimní aktivity ve Švýcarsku

Přehledně na mapě Stáhněte si mapu Zimního Švýcarska najdete na ní pečlivě vybraných 40 tipů na ty nejlepší zimní radovánky, pro lyžaře i nelyžaře, skialpinisty, freeridery, bruslaře i sáňkaře, lázeňské typy i šílené blázny… prostě pro všechny milovníky zasněžených hor. Všech 40 tipů popsaných v podrobných článcích s fotkami najdete na MojeSvycarsko.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: