V posledním říjnovém týdnu v Rakouských Alpách pořádně nasněžilo i na skialpovou tůru. V rychlosti a po meteo analýze vybírám místo, kde se střetly tři fronty. Jednám okamžitě, ovolávám známé a nikdo nevěří, bohužel.
V reakci na rozebranou lavinu na Nockspitze přišlo následující vyjádření od Alponoše: „Jo, očumovat holky a nutit je k všemožnýmu pózování pod záminkou fotografického zvěčnění, to by ti šlo. Taky nepřítomně zírat na nekonečná údolí a rozeklané štíty, v tom seš taky extra třída, o tom žádná.“
Z vrcholu Studniční hory do Obřího dolu se jezdívaly závody na lyžích Maiskirennen po dobu více než třiceti let v květnovém termínu. Velké popularity tento závod dosahoval ve třicátých a čtyřicátých letech, z nichž jsou následující unikátní fotografie z knihy Die skisportlichen Erfolge der Sudetenjugend 1939-1944 od Dr. Pepiho Erbena.
Na skialpovou tůru počátkem června 2014 to už nikde nevypadá. Dokonce i ledovce hlásí nedostatek sněhu. Není se co divit, tato sezóna byla na tom se sněhem hodně špatně. Oceánské proudění od severu Německa přinášející předjarní srážky do našich končin a na Slovensko se odklonilo vlivem velkých sněhových srážek na jižním hřebenu Alp.
Střední oblouk je při freeridu a skialpu velmi často používany téměř v jakýchkoliv sklonech svahů v klasické nebo carvingové podobě. Dlouhé oblouky jsou s oblibou používány nejenom na méně strmých svazích, ale za výborných sněhových podmínek a při zájmu o co nejrychlejší sjezdy také na strmých svazích. Často jsou k vidění v lyžařských videích z Aljašky.
Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.
Uděláš oblouk doleva a oko periferně zahlédne něco nezvyklého – prasklinu rozebíhající se napříč celým svahem. Mozek Ti nejdřív říká, že to je ledovcová trhlina. Ale hned se opravuje – jsi ani ne ve 2500 metrech a pod sebou máš jen asi 30cm sněhu. Rychle Ti dochází, že jsi právě odřízl celý svah a svezeš se v základové lavině…
Krátký oblouk je základním typem oblouku využitelným při jakékoliv sjezdové aktivitě na lyžích. Krátkým obloukem je možné sjíždět na různých podkladech od zledovatělého sněhu, přes firn, krustu, rozbředlý mokrý sníh až po ideální prašan.
Pro vyznavače pohybu ve volném terénu na sněhu nabízí Beskydy mnoho možností. Jestliže si chcete užít jejich klid, ticho a malebné scenérie, zapomeňte na nejvyšší Lysou horu (1323 m), a zamiřte na opomíjený a liduprázdný vrchol Travný. V zimě jsou pro výstup na Travný ideální sněžnice.
Alto Adige, Süd Tirol, alebo po našom Južné Tirolsko sa vyznačuje veľmi príjemnou klímou, stálym počasím a prírodou, ktorej zvodom neodoláš a vybehneš popasovať sa s niektorou z blízkych trojtisícoviek.