V rámci skialpového a freeridového výletu na japonský ostrov Hokkaido na přelomu ledna a února 2015 jsme si na poslední lednový den vybrali za cíl téměř 1900 metrů vysokou sopku Yotei. Předpověď počasí byla docela špatná, ale v sobotu bylo nakonec až na silný vítr krásně.
Chris je všeobecně považován za jednoho z předních „big mountain“ lyžařů současnosti. Ve skialpinismu je prvním člověkem, který během necelého jednoho roku zlyžoval všech 54 coloradských vrcholů nad 14000 stop (4270 m). Podílí se na řadě zajímavých lyžařsých projektů, spolupracuje na vývoji freeridových bot, lavinových pomůcek a díky spoluvlastnictví lyžařské firmy Kästle také na vývoji lyží.
V České republice je možné vyzkoušet skialpy různým způsobem – zúčastnit se některého z jednodenních představení skialpů ve vybraných lyžařských střediscích, půjčit si komplet výbavu ve městě, a nebo přímo na horách. Ideálním místem pro poslední možnost je Pec pod Sněžkou, kde je hned na začátku velký obchod a půjčovna Sport Pec – Intersport.
Přímo nad chorvatským hlavním městem je v masívu Medvedica lyžařské středisko Sljeme, které se rozkládá v nadmořských výškách od 617 do 1035 metrů. Z centra Záhřebu je to přitom po silnici 15 km s dojezdem téměř k horním hranicím vleků. V posledních letech sněhové podmínky umožňují jízdu mimo sjezdovky jen pár dnů nebo několik málo týdnu v roce.
Reprezentant České republiky v kategorii KADET David Novák z Vysokého Mýta se intenzivně připravuje na únorové Místrovství světa ve Verbier. Příprava probíhá v Krkonoších a k simulaci podmínek ve Verbier je využitý i kyslíkový stan.
V posledním předvánočním týdnu 2014 měli členové reprezentačního družstva závodního skialpinismu soustředění v oblasti Stubai. Na stoustředění se snažili maximálně potrénovat kadet David Novák, za kategorii mužů Michal Štantejský a veterán Petr Novák. Krátké video shrnuje tréninkové aktivity.
Pohyb na sněžnicích není nijak technicky náročný, přesto má svá úskalí. Je dobré předem vědět, na jaké odlišnosti se při použití sněžnic máme připravit, abychom si cestu mimo upravené svahy dostatečně vychutnali a nepřišli o nic z možností, které moderní sněžnice nabízejí.
Největší obtíže hlubokého sněhu jsou snad za námi, překonáváme strmý výšvih a svah se narovnáná. Nepadne o tom ani slovo, ale oba tušíme, že cesta v vrcholu Piku Komunisma (7495 m) je otevřená. Zase už na pásech stoupáme vzhůru. Najednou se ozve tupé, hlasité lupnutí. Svah nad námi jako by se vzedmul a tenhle děsivý expres vyráží směrem k nám. Radost v očích vystřídá děs. Tak tohle je ta jízda k nebeskýmu báru?
Poslední prosincovou sobotu 27. 12. 2014 proběhl na Šumavě první závod Českého poháru ve skialpinismu. Jednalo se o třetí ročník nočního závodu s názvem Železný pašerák, aneb Špičák night vertical race.
Při sjezdových aktivitách ve volném terénu se klade hlavní důraz na co nejlepší zvládnutí mnoha sjezdových technik od ideálního prašanu až po krustu na různých sklonech svahů. Často se přitom opomíjí metodika, která se na první pohled nezdá být příliš důležitou. Jednou z těchto málokdy probíraných technik je bezpečné zvládnutí různých pádů při sjezdu. Sedmý díl skialp a freeride metodiky je zaměřen právě na padání.