Kanadská firma G3 přišla v roce 2013 s novým skialpinistickým a freeridovým vázáním G3 ION. Po intenzivním používání tohoto vázání s lyžemi G3 Synapse Carbon 109 v bulharských pohořích Pirin a Rila na jaře 2014, bylo toto vázání intenzivně zatěžováno v prašanovém ráji na japonském ostrově Hokkaido na přelomu ledna a února 2015. Videorecenze napoví, co je na G3 ION zajímavého.
Na konci února 2015 jsme byli pár dnů v lyžařském středisku Bjelašnica, kde se před 31 lety uskutečnily sjezdové disciplíny mužů na Zimních olympijských hrách v Sarajevu. Bjelašnica nabjímavé možnosti na freeride, případně i skialp, se snadnou dostupností od lanovek a vleků. Vše potom jen závisí na aktuálním počasí.
Poslední sněžnicový kurz jsme se rozhodli uskutečnit téměř v polovině března. Troufali jsme si, ale naše víra v lepší zimu byla silnější než obavy. Jak šťastné rozhodnutí to bylo, měl ukázat jen čas a určený termín. Víkend jsme naplánovali se zajištěným ubytováním a jen jako seznamovací s krátkými vycházkami v okolí chaty. Přesto za hranice vlasti.
Americká firma Backcountry Acces (BCA) přišla po několikaletém vývoji s třetí generací populárního lavinového vyhledávače BCA Tracker3. Oproti předchozím modelům je výrazně menší, lehčí a výkonnější. Po týdenním používání při skialpu a freeridu jsou naše poznatky uvedeny v tomto článku.
Martin Štourač a Karel Svoboda z Beton Ski Teamu vyjeli v polovině února 2015 na přibližně sedmiměsíční expedici po Hedvábné stezce. S sebou si berou skialpinistickou výstroj, paraglide a věci na lezení. Na své cestě se chtějí v jednotlivých zemích pokusit o prvosjezdy na lyžích z řady různých kopců. Vyvrcholením výletu by měl být pokus o lyžařský sjezd osmitisícovky.
Tento článek je zaměřen na přehled splitboardových vázání, dostupných na trhu. Nejedná se pouze o výrobky dostupné v ČR, ale dostupné celosvětově. Ceny jsou uvedeny v USD nebo EUR. Splitboardové vázání můžeme rozdělit podle technologie upevnění ke snowboardu, tzv. interface. Zjednodušeně se tedy dělí na dvě skupiny, Voile interface (s drobnými variacemi) a ostatní. Nejpoužívanější variantou je právě Voile interface, ale několik firem používá také své vlastní řešení.
Rekordní počet závodníků se postavil na startovní čáru slovenského etapového závodu typu „Pierra Menta“ nedaleko od Bobrovce v Západních Tatrách. Za krásného počasí s modrou oblohou panovalo na startu velké napětí, protože start se několikrát posouval, než byli převezeni všichni závodníci.
Na zimní sezónu 2014-2015 připravila italská firma Roxa nové freeridové boty Roxa X-Face pro klasická i „pintechová“ vázání. Tyto boty jsme měli na vyzkoušení během freeridového a skialpinistického výletu na japonský ostrov Hokkaido na přelomu ledna a února 2015. Jaké jsou naše zkušenosti?
V druhé polovině března 2015 vyšla Ročenka ČHS mapující svazovou činnost v roce 2014. Na čtvrté straně jsou krátce textově a fotograficky shrnuty významné aktivity v oblasti tradičního skialpinismu v podání členů Kejda Ski Teamu (Jiří a Ondřej Švihálkovi) a Beton Ski Teamu (Martin Štourač a Karel Svoboda).
V sobotu 14. března 2015 proběhnul v Krkonoších XXIV. ročník mezinárodních skialpinistických závodů, společně s Memoriálem Jana Zapletala, Ski Trab Mistrovstvím ČR ve skialpinismu, Akademickým Mistrovstvím ČR ve skialpinismu a Český pohárem ve skialpinismu 2015 za účasti více než osmdesáti závodníků v devíti kategoriích.