Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, kterse bude konat v Masarykově chatě na Šerlichu (1019 m) v Orlických horách ve dnech 11. až 13. prosince 2015.
Tradiční Pelikánův seminář se tentokrát uskutečnil na Slovensku, kdy přes šedesát účastníků pobývalo v hotelu Morava v Tatranské Lomnici ve dnech 24. až 25. října 2015. Pořadatelé z Lékařské komise SHS JAMES ve spolupráci s Lékařskou komisí ČHS a Společností horské medicíny připravili bohatý dvoudenní program zaměřený na aktuální problematiku pohybu v horském a velehorském terénu.
Na širokých nebo užších volných pláních různého sklonu a za proměnlivých sněhových podmínek by měl umět dobře jezdit každý zájemce o skalp a freeride. Pro lyžování na svazích pokrytých řídkým nebo hustým lesem by mělo platit to samé, tj. každý skialpinista nebo freerider by se neměl bát stromů v duchu hesla „Kdo se bojí, nesmí do lesa“. Když ale v lese se jezdí tak dobře.
Kromě různých terénních nerovností, které se mohou vyskytnout na svazích – viz předchozí díl Skialp a freeride metodika 9 – přejíždění terénních nerovností a skoky, je občas nutné se dostat přes vodní toky, horská plesa a jezera. Vodní toky můžeme překonávat různými způsoby – s lyžemi nebo bez lyží.
Při sjezdových aktivitách ve volném terénu se mohou vyskytovat různé překážky, terénní zlomy nebo převěje na hřebenech. Pro bezpečný sjezd je proto občas nevyhnutelné se dostat s lyžemi do vzduchu, neboť udržení lyží na podkladu nemusí být vždy nejbezpečnější. Krátké a střední skoky se používají pro překonávání terénních překážek, potoků, seskakování malých ledopádů a skalek, přeskakování malých ledovcových trhlin apod.
Ve vysokotatranském hotelu Morava v Tatranské Lomnici se předposlední říjnový víkend skuteční 26. Pelikánův seminář věnovaný aktuálním problémům horské medicíny. Seminář je organizovaný Medicínskou komisiou SHS JAMES, Lékařskou komisí ČHS a Společností horské medicíny ČR.
Bratři Švihálkové alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014-2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz byl kladen také na dokumentaristickou stránku věci. Výsledkem jejich snažení je film Whiskey Berber, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal a Tazarhart a tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.
Sjezd na lyžích je obvykle vyvrcholením skialpinistického výletu a celkovému kladnému dojmu výrazně dopomůže vhodný způsob zahájení sjezdu. Na mírných svazích je zahájení sjezdu jednoduché, ale pokud je svah strmý, nebo na hraně svahu je převěj, rozjetí může být subjektivně i objektivně dost náročné.
Pečlivě vybrané přednášky, čerstvé expedice, důkladné know-how pro oblíbené outdoorové sporty, dobré jídlo, pivo, večer koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků … vše na jednom místě v Praze (FFUK), o víkendu 7.-8.11.2015. www.Festival Obzory.cz.
Zateplovací komplet Tilak Nalu byl představen před zimní sezónou 2014-2015. Tilak Nalu je určen pro pohybově náročnější aktivity od skialpinismu přes vše ostatní v místeh s nízkými teplotami. Měli jsme možnost vyzkoušet celý komplet sestávající ze šortek a vesty v průběhu zimních měsíců od Japonska přes Balkán až po Slovensko. Jaké jsou zkušenosti se zateplovací vrstvou, která se vyznačuje minimální hmotností a ve sbaleném stavu i minimálním objemem? Kladné!