Kromě různých terénních nerovností, které se mohou vyskytnout na svazích – viz předchozí díl Skialp a freeride metodika 9 – přejíždění terénních nerovností a skoky, je občas nutné se dostat přes vodní toky, horská plesa a jezera. Vodní toky můžeme překonávat různými způsoby – s lyžemi nebo bez lyží.
Při sjezdových aktivitách ve volném terénu se mohou vyskytovat různé překážky, terénní zlomy nebo převěje na hřebenech. Pro bezpečný sjezd je proto občas nevyhnutelné se dostat s lyžemi do vzduchu, neboť udržení lyží na podkladu nemusí být vždy nejbezpečnější. Krátké a střední skoky se používají pro překonávání terénních překážek, potoků, seskakování malých ledopádů a skalek, přeskakování malých ledovcových trhlin apod.
Ve vysokotatranském hotelu Morava v Tatranské Lomnici se předposlední říjnový víkend skuteční 26. Pelikánův seminář věnovaný aktuálním problémům horské medicíny. Seminář je organizovaný Medicínskou komisiou SHS JAMES, Lékařskou komisí ČHS a Společností horské medicíny ČR.
Bratři Švihálkové alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014-2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz byl kladen také na dokumentaristickou stránku věci. Výsledkem jejich snažení je film Whiskey Berber, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal a Tazarhart a tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.
Sjezd na lyžích je obvykle vyvrcholením skialpinistického výletu a celkovému kladnému dojmu výrazně dopomůže vhodný způsob zahájení sjezdu. Na mírných svazích je zahájení sjezdu jednoduché, ale pokud je svah strmý, nebo na hraně svahu je převěj, rozjetí může být subjektivně i objektivně dost náročné.
Pečlivě vybrané přednášky, čerstvé expedice, důkladné know-how pro oblíbené outdoorové sporty, dobré jídlo, pivo, večer koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků … vše na jednom místě v Praze (FFUK), o víkendu 7.-8.11.2015. www.Festival Obzory.cz.
Zateplovací komplet Tilak Nalu byl představen před zimní sezónou 2014-2015. Tilak Nalu je určen pro pohybově náročnější aktivity od skialpinismu přes vše ostatní v místeh s nízkými teplotami. Měli jsme možnost vyzkoušet celý komplet sestávající ze šortek a vesty v průběhu zimních měsíců od Japonska přes Balkán až po Slovensko. Jaké jsou zkušenosti se zateplovací vrstvou, která se vyznačuje minimální hmotností a ve sbaleném stavu i minimálním objemem? Kladné!
Na období velikonoc jsem měl na vyzkoušení skialpový komplet z novinek na zimu 2014-2015 – lyže K2 Wayback 96 s pintech vázáním Marker Kingpin a zeleně svítícími stoupacími pásy. S lyžemi jsem se pohyboval v makedonských pohořích Šar planina a Galičica, kde počasí a sněhové podmínky dovolily vyzkoušet při sjezdech i výstupech vše, s čím se lyžař na horách může setkat od prašanu až po přemrzlý hrbolatý podklad.
Na čtvrtek 9. dubna 2015 jsme se s přítelkyní rozhodli pro krátkou skialpovou procházku po hřebeni Hrubého Jeseníku. Po velikonočním sněžení opět přibylo nového sněhu a předpověď slibovala vydařenou jarní túru za slunného počasí. Prašan už byl sice pryč, ani výška sněhu nedávala moc možností k dlouhému sjezdu do údolí, ale čas na pochození tolik milovaných Jeseníků se vždy najde. Přitom mi praskla rámová konstrukce jednoho vázání…
První neoficiální Mistrovství světa ve SKYRUNNINGU se uskutečnilo v italském Gran Sasso na přelomu července a srpna 2015. Účinkování bylo pro českou výpravu velmi úspěšné, když během Mistrovství získala devět medailí! Závodilo se přitom v Gran Sasso Vertical Run a Skyrace. Jak to všechno začalo? Naším odjezdem z Vysokého Mýta ve středu 29. července.