Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.
Dálněvýchodní ruský poloostrov Kamčatka je u nás znám pro své aktivní a vyhaslé sopky, termální prameny, zemětřesení, velké množství medvědů a lososů, a třeba dolinu Gejzírů. Většina návštěvníků z České republiky zatím míří na Kamčatku pouze v letním období. Poloostrov přeplněný sopkami je ovšem mnohem zajímavější v zimních nebo jarních měsících, kdy nabízí dokonalé podmínky pro jakékoliv pohybové aktivity na sněhu.
Sněžnice SmallFoot Universal 2 – hračky, které fungují. Unikátní, kompaktní, lehké, skladné – takové jsou nafukovací sněžnice SmallFoot Universal 2, se kterými se můžeme bez obav vydat do zimní divočiny.
Na Island jsme se vypravili na letní sezónu a původní plán byl vzít s sebou jen kolo. Protože náš trajekt měl připlout koncem dubna, což zdaleka není konec skialpové sezóny na Islandu, a v autě jsme měli ještě nějaké místo, rozhodli jsme se přibalit i lyže. Trajekt z Dánska přes Faerské ostrovy je nezapomenutelný a kromě nekonečného čtyřdenního čekání a houpání na vlnách, dává prostor k plánování vysněných lajn.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě pasivních testů stability sněhové pokrývky je možné výhodně použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule nebo uvolnění balvanu.
Každoročně jsou během listopadu v Söldenu představeny horké novinky americké firmy K2 v oblasti sjezdového lyžování, freeridu a skialpinismus. Ve dnech 19. až 21. listopadu se při prezentacích i praktických testech sešla řada lyžařů a prodejců. Počasí a sněhové podmínky vyšly dokonale, takže během dvou dnů jsme na upravené sjezdovky zabloudili jenom sporadicky.
Vlajkovou lodí mezi skialpinistickými lyžemi K2 je jednoznačně model Wayback 96, který je neustále vylepšován. Lyže jsou určeny pro ty, kteří už umí lyžovat, nebojí se vysokých rychlostí nebo strmých terénů.
V seriálu GIRLS ON SKIS se premiérově představuje splitboardistka. Je jí Olga Bespalova z Novosibirska. Ke splitboardu se dostala oklikou od běžeckých lyží na základní škole přes intenzivní průpravu ve sjezdovém lyžování až v roce 2004 přešla na snowboard. Od něj už to bylo jenom kousek ke splitboardu.
Titulek je na první pohled trochu paradoxní, neboť je těžké si představit, že může existovat nějaká nepotřebná lavinová výbava… ale ona skutečně existuje. Na prvním místě do ní patří lavinová šňůra těsně následovaná moderní „verzí“ lavinové šňůry Flash Avalanche.
Ve sněhem pokrytém zimním terénu se stále můžeme setkat se staršími typy lavinových vyhledávačů. Ať již mezi aktivními skialpinisty, freeridery nebo snowboardisty, tak často i v půjčovnách outdoorového vybavení. Pojďme se podívat, jak je používání těchto lavinových vyhledávačů bezpečné, či nikoliv. A jaká jsou s použitím starších lavinových vyhledávačů možná úskalí a rizika.