Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
V seriálu GIRLS ON SKIS je premiérou, že zpovídanou je bývalá závodní lyžařka a medailistka světových her masters z roku 2010 Kateřina Růžičková (rozená Litinská). Od útlého dětství se věnovala intenzivně lyžování v rodných Beskydech, z čehož vyplynula i její závodní kariéra. V posledních letech se částečně přeorientovala i na skialpové výlety, před 17ti lety se totiž z Havířova přestěhovala pod Lysou horu na Ostravici, kde s manželem provozuje sportovní obchod a půjčovnu.
Skialpinistický areál Skialp na Hrobem byl průkopníkem v realizaci a propagaci aktivit na tuleních pásech. V lesích kolem vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m) je vyznačena řada výstupových a sjezdových tras různé obtížnosti. Vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám bylo na úterý 7. ledna 2020 vyhlášeno Mimořádné večerní ťapání na Bouřňáku.
V seriálu GIRLS ON SKIS pokračujeme vyzpovídáním věčně usměvavé rodačky z Blanska Elišky Vondráčkové. Eliška se od mala věnovala všem možným sportům v přírodě až se dostala ke skialpinismu. Na skialpinistických lyžích začínala v zahraničí a v České republice na nich byla poprvé až při Setkání skialpinistů 2017 na Brádlerových boudách v Krkonoších.
Laviny jsou objektivně i subjektivně největším nebezpečím při výletech ve sněhem pokrytých neledovcových pohořích. Při jakýchkoliv sjezdových aktivitách (skialp, freeride, telemark, snowboard, splitboard atd.) potenciální nebezpečí lavin ještě roste, neboť většina 35-45° svahů, zajímavých pro sjezdy, se nachází ve sklonech, kdy k lavinám dochází nejčastěji.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.
Dálněvýchodní ruský poloostrov Kamčatka je u nás znám pro své aktivní a vyhaslé sopky, termální prameny, zemětřesení, velké množství medvědů a lososů, a třeba dolinu Gejzírů. Většina návštěvníků z České republiky zatím míří na Kamčatku pouze v letním období. Poloostrov přeplněný sopkami je ovšem mnohem zajímavější v zimních nebo jarních měsících, kdy nabízí dokonalé podmínky pro jakékoliv pohybové aktivity na sněhu.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě pasivních testů stability sněhové pokrývky je možné výhodně použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule nebo uvolnění balvanu.
Každoročně jsou během listopadu v Söldenu představeny horké novinky americké firmy K2 v oblasti sjezdového lyžování, freeridu a skialpinismus. Ve dnech 19. až 21. listopadu se při prezentacích i praktických testech sešla řada lyžařů a prodejců. Počasí a sněhové podmínky vyšly dokonale, takže během dvou dnů jsme na upravené sjezdovky zabloudili jenom sporadicky.
Vlajkovou lodí mezi skialpinistickými lyžemi K2 je jednoznačně model Wayback 96, který je neustále vylepšován. Lyže jsou určeny pro ty, kteří už umí lyžovat, nebojí se vysokých rychlostí nebo strmých terénů.
V seriálu GIRLS ON SKIS se premiérově představuje splitboardistka. Je jí Olga Bespalova z Novosibirska. Ke splitboardu se dostala oklikou od běžeckých lyží na základní škole přes intenzivní průpravu ve sjezdovém lyžování až v roce 2004 přešla na snowboard. Od něj už to bylo jenom kousek ke splitboardu.