Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
V článku jsou popsány různé druhy vybavení pro skialp s dětmi s jejich výhodami a případnými zápory.
Zatímco na začátku ledna 2021 nebylo v České republice po sněhu téměř ani památky, situace se výrazně změnila po druhém lednovém víkendu. Na většině hor a v mnoha údolích napadlo velké množství sněhu, a tak mohly začít prašanové orgie.
Západní Tatry zaostávají ve své morfologii za skalnatými štíty a dolinami Vysokých Tater. To z hlediska skialpinistických aktivit vůbec nevadí, neboť terén Západních Tater je díky tomu vhodný pro milovníky jízdy ve volném terénu na různém stupni sjezdových dovedností. Toto pohoří zároveň nabízí nejvíce oficiálních skialpinistických areálů v rámci Slovenska.
Ve středu 6. ledna 2021 jsme po skončení online výuky vyjeli po D8 směrem na Teplice. Na místě jsme se nejprve zastavili v Koloshopu, abychom si postupně popůjčovali dětské skialpové sety. Následně jsme se přesunuli do skialpinistického areálu Skialp nad Hrobem, který nabízí řadu zajímavých výstupových i sjezdových tras.
V seriálu GIRLS ON SKIS se dostáváme na slovenský Liptov, když se představí Soňa Oravcová. Studentka pátého ročníku Fakulty tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Komenského v Bratislavě věnuje většinu svého volného času různým sportovním aktivitám. Zatímco od jara do podzimu intenzivně leze na různých skalách a v horách, od podzimu do jara tráví hodně času na skialpinistických lyžích. Kromě domácích Tater nejraději s lyžemi navštěvuje Norsko.
Skialpující rodiče mají tendence „zatáhnout“ do stejné aktivity i své děti. Je to velmi záslužná tendence, ale musí se postupovat krok za krokem. Nic nepřehánět a věnovat se hlavně zlepšování sjezdových schopností dětí než s nimi bude plnohodnotně možné vyrazit na skialp se sjezdem volným terénem. Začít se může už u malých dětí, ale přechod na tradiční skialp by měl být s ohledem na schopnosti dítěte ve věku 8-10 let.
Po téměř roce mravenčí práce s využitím předchozích zkušeností představil cestovatel a fotograf Jan Hocek projekt Via Czechia. Jeho cílem bylo smysluplné propojení nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího bodu pěšky, na kole nebo na lyžích tak, aby výsledkem byly ucelené dálkové trasy obcházející Českou republiku ze severu (Severní stezka) a z jihu (Jižní stezka).
V polovině října se rozsněžilo na řada zajímavých míst v evropských pohořích. Kromě toho, že bylo možné provětrat lyže třeba v Jeseníkách a Beskydech, stálo za to vyrazit na pár dnů i na některý z rakouských ledovců. Pro dětské freeridové a skialpové aktivity jsme zvolili oblast Mölltal.
Každý skialpinista nebo skialpinistka už zažili počasí, kdy slunce peklo o sto šest a měli nutkání odložit si alespoň část svršků. Může k tomu dojít při inverzi uprostřed jinak tuhé zimy ve střední Evropě, v pozdním jaru na alpských ledovcích nebo v létě ve vysokých horách.
Na jaře 2020 jsem testoval nové 600gramové skialpinistické batohy Rutor 25 a 30 od firmy Ferrino. Akce COVID-19 způsobila, že jsme se s batohy proháněli na skialpech, běžkách i pěšky takřka jen po českých horách. O to však intenzivněji. Litráží se od sebe batohy liší minimálně, ale o to víc rozdílů je v jejich konstrukci. Jaké tedy jsou a v čem se liší?