Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
V seriálu GIRLS ON SKIS se představuje splitboardistka Ola XXX, která ve splitboardu, fotografování a objevování nových nepoznaných míst našla smysl svého života. Na horách se snaží žít celoročně, i když každý den nejezdí na splitboardu.
Bylo nebylo, na přelomu ledna a února 2022 napadlo hodně sněhu, k tomu lokálně silně foukalo a do hor se vydaly davy lidí. Kromě zkušených a ostřílených běžkařů, sněžničářů, skialpinistů a splitboardistů to byly i spousty dalších osob různého pohlaví, věku a zájmových aktivit. To mělo za následek několik zbytečných zásahů horské služby.
Komise tradičního skialpinismu Českého horolezeckého srazu uspořádala pravidelné Setkání skialpinistů v Krkonoších ve dnech 10.-12. prosince 2021. V horském hotelu Štumpovka na chatě Dvoračky se sešli v hojném počtu jak zájemci o tradiční, tak i závodní skialpinismus.
Slovenská pohoří jsou aktivitám s tuleními pásy na lyžích nebo splitboardech přímo zaslíbená. Pochopitelně vysokou popularitu mají pro náročné výstupy a sjezdy Vysoké Tatry, pro méně náročné „výlety“ jsou vynikající některé oblasti v Západních Tatrách, Nízkých Tatrách, Malé a Velké Fatře.
V posledních letech došlo k obrovskému rozmachu pohybu na skialpinistických lyžích v rámci lyžařských středisek. Zatímco před dvaceti lety by nikoho nenapadlo chodit na tuleních pásech po sjezdovkách, většina dnešních skialpinistů patří spíše do sekce sjezdovkových fitness skialpinistů.
Ve dnech 29.–31. 10. 2021 se na Chatě Jiřího na Šeráku konal již 31. Pelikánův seminář, pravidelné setkání zájemců o problematiku horské medicíny. Akci pořádaly společně Společnost horské medicíny a Metodická komise ČHS. Po vynucené přestávce v roce 2020 a po přesunu místa konání letošního ročníku ze slovenské Tatranské Lomnice, obojí v důsledku epidemie nemoci COVID-19, se na akci i tak sešlo přes 70 účastníků.
Nejlepší možnost, jak si vyzkoušet různé lyže, vázání a boty, nabízejí půjčovny skialpinistického a freeridového vybavení. Standardní skialpinistickou výstroj nabízí velké množství půjčoven v České republice. Jednou z mála půjčoven, která má široký sortiment nejenom skialpinistických, ale také freeridových setů, je pražský Boatpark. Novinkou jsou i skialpové sety pro děti.
Když jsem minulý rok psal report z 6. ‚covidového‘ memoriálu, věřil jsem, že na 7. ročník dorazí účastníci z ČR a report z tohoto ročníku bude opět v režii Paliče, jako obvykle. Byl jsem velice naivní. Nejenže Norsko neotevřelo své hranice pro zahraniční návštěvníky, ale přitvrdilo i pro rezidenty.
Letecká přeprava za skialpnistickými, freeridovými a heliski aktivitami je dnes naprosto běžná a v zimních měsících by se klidně mohla uživit přímá linka Praha – Gruzie. Po úvodu věnovaném přepravě lyží a lyžáků je tady trochu pokročilejší část věnována lavinovým batohům a dalším “potřebnostem”.
Sněhové podmínky v zimě 2020-2021 jsou vynikající, když sezóna trvá už více než půl roku. Podle aktuálních podmínek na horách to ovšem vypadá, že lyžování bude možné ještě několik dalších týdnů. V polovině dubna byl na horách k dispozici parádní prašan.