Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
Klasická lyžařská turistika v Alpách (dnes zahrnuta pod názvem skialpinismus nebo ski-touring) byla velmi populární už ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Kromě plné zimy se tehdejší lyžníci a lyžnice na lyžích pohybovali v neledovcových a ledovcových pohořích i v pozdním podzimu, stejně jako od jara až do června. Na několika fotografiích dokumentujeme tehdejší typický lyžařský oděv.
Kromě klasických skialpinistických závodů se pořádají také noční závody, které jsou v Krkonoších i na Slovensku známé jako Noc tuleních pásů. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, stoupat naplno na pásech s čelovkou na hlavě a stejně tak sjíždět dolů, vyražte v lednu do Krkonoš.
Ve středu 24. září 2014 došlo k tragédii skialpinistické expedice Dynafit Double 8, kdy dva její účastníci Andrea Zambaldi (32) a Sebastian Haag (36) byli smeteni lavinou pouhých 100 výškových metrů pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m). S lavinou lětěli asi 600 výškových metrů přes strmé ledovce bez šance na přežití.
V zimních horách existuje několik způsobů pohybu na sněhu a ledu, z nichž si každý může vybrat podle vlastního uvážení. Mezi nejrozšířenější patří skialpinismismus (resp. ski touring nebo lyžařská turistika), sněžnice a různé varianty snowboardu.
V září 2014 byla představena nová „superinteligentní“ sonda AvaTech SP1, která umožňuje jednoduše měřit a zobrazovat řadu důležitých hodnot ve sněhových vrstvách, na nichž člověk aktuálně stojí. Místo kopání řady sněhových profilů v rámci jednoho výletu je tak možné velmi rychle na mnoha místech získat podrobný sněhový profil. Z hlediska lavinové prevence to může být velký převrat, ale stejně nedokáže plnohodnotně nahradit měření sněhového profilu, které např. u nás provádí Horská služba.
Na TetonGravity.com zveřejnili videlo od beau fredlund na téma backcountry lyžování na Novém Zélande ve skládačce. Jak autor videa uvádí, jedna se o čistě „Heli-free adventure skiing in Aotearoa!“ Pěkná motivace na zimní období.
Kniha Laviny v Krkonoších vydaná Správou KRNAPu si předsevzala komplexní pojednání o lavinové problematice v nejvyšším českém pohoří, což už předem zaručuje autorský kolektiv Milena Kociánová, Viktor Kořízek, Valerián Spusta a Andrzej Brzeziński…
Na konci března 2010 vyšla s jistým odkladem kniha Hory a sníh pojednávající o všech aktivitách na sněhu při sjezdu z vrcholů do údolí. K tomu jsou zahrnuty i aktivity přidružené. Na TuleniPasy.cz budou některé části této knihy využity v metodice pohybu na sněhu a lavinové prevenci. Příslušné články se budou odkazovat sem.
Poslední dotyk lyží se sněhem během předvelikonočního skialpování v severním Švédsku a Norsku se uskutečnil v neděli navečer po návratu z Narviku do nejsevernějšího švédského města Kiruna, které leží přibližně 145 km nad severním polárním kruhem.
Jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí vývoje skialpového a freeridového hardwaru jsou bez pochyb vázání vycházející z původního principu Dynafit TLT, chcete-li techová vázání nebo pastičky. Abyste se při výběru nového vázání neztratili, přinášíme velký přehled modelů dostupných na českém trhu.