Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
Jedním ze základních způsobů jízdy na lyžích je různé přívratu, nebo-li pluhu v obloucích, přímé jízdě a při zastavování. Přívrat může být jednostranný s využitím jedné lyže nebo oboustranný. Oblouky s přívratem je možné vhodně využít za jakýchkoliv sněhových a povětrnostních podmínek, a proto by je měl každý zájemce o pohyb ve volném terénu dobře ovládat.
S blížícím se začátkem sněhové sezóny v evropských horách je vhodné se zamyslet nad tím, co by mohlo celoročně potěšit každého nadšence do zimních sjezdových sportů třeba jako vánoční dárek. Odpověď může být jednoduchá – kalendář plný nádherných fotek z freeridu v různých částech světa.
Po obecném uvedení do problematiky sjezdových technik je na řadě upřesnění nejčastěji používaných pojmů u skialpinismu a freeridu.
Z dnešního pohledu naprosto ojedinělý sjezdařský, či spíše freeridový závod Maiskirennen byl pořádán z vrcholu Studniční hory na dno Obřího dolu v Krkonoších od roku 1928 po dobu přibližně třiceti let.
Ve volném terénu je jedna věc jistá, nikdo nikdy nikomu nezaručí vynikající sněhové podmínky v rámci jednoho sjezdu nebo v průběhu jednoho dne. Naučit se lyžovat ve značně proměnných sněhových podmínkách je základním úkolem každého, kdo se chce pustit dál od betonových povrchů současných sjezdovek v lyžařských střediscích.
Lavinové vybavení zahrnuje v prvé řadě podle současných znalostí základní lavinovou trojici – lavinový vyhledávač, sněhovou lopatu a lavinovou sondu. V tomto článku je podrobněji uvedena důležitost jednotlivých částí této trojice.
Poloostrov Kamčatka nabízí vynikající terény pro skialpinismus a freeride na různě vysokých kopcích. Sjezdy s největším převýšením za proměnlivých sněhových podmínek vedou z aktivních a neaktivních sopek, z nichž nejbližší jsou do třiceti kilometrů vzdušnou čarou od Petropavlovska-Kamčatského. Jak to na Kamčatce vypadalo z hlediska skialpu na přelomu dubna a května 2013 ukazuje následující video.
Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, které se bude konat na horském hotelu Martiňák (785 m) v Beskydech ve dnech 5. až 7. prosince 2014.
V pražském Klubu cestovatelů se v úterý 30. 9. 2014 uskutečnil Skialpový večer s cílem představit web TuleniPasy.cz. Za velkého zájmu diváků byla během večera představena většina skialpinistických a zimně pohybových aktivit od evropských hor až po osmitisícovky.
Tragický týden pro skialpinisty začal lavinou na osmitisícové Shisha Pangmě a končí teď, kdy Andreas Fransson a J. P. Auclair zahynuli v lavině na severních svazích 3706 metrů vysokého Monte San Lorenzo v Patagonii na hranicích mezi Chile a Argentinou. Ve stejný den v pondělí 29. 9. zahynula při sjezu z argentinskéhé Cerro Vespignani (2146 m) americká splitboardistka Liz Daley.