Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
Na přelomu ledna a února 2015 jsme se pohybovali v různých prašanových a sopkových lokalitách severního japonského ostrova Hokkaido. Zbyněk udělal krátký video sestřih zahrnující jak prašan, tak i tvrdý podklad a vítr na sopkách Yotei a Asahidake.
Rok 2015 je oproti předchozímu diametrálně odlišný v množství sněhu na horách. Sněhu je výrazně více, a pokud se k tomu přidá parádní slunečné počasí jako o víkendu 11. až 12. dubna 2015, může se velmi dobře potrénovat na sjezdovkách a v jejich blízkém okolí rozsáhlého Skiareálu Špindlerův Mlýn. O víkendu byly otevřeny Hromovka a Svatý Petr, po celou dobu byly podmínky perfektní, když se v závislosti na rostoucí teplotě sníh v průběhu dne hodně měnil.
Kanadská firma G3 přišla v roce 2013 s novým skialpinistickým a freeridovým vázáním G3 ION. Po intenzivním používání tohoto vázání s lyžemi G3 Synapse Carbon 109 v bulharských pohořích Pirin a Rila na jaře 2014, bylo toto vázání intenzivně zatěžováno v prašanovém ráji na japonském ostrově Hokkaido na přelomu ledna a února 2015. Videorecenze napoví, co je na G3 ION zajímavého.
Na konci února 2015 jsme byli pár dnů v lyžařském středisku Bjelašnica, kde se před 31 lety uskutečnily sjezdové disciplíny mužů na Zimních olympijských hrách v Sarajevu. Bjelašnica nabjímavé možnosti na freeride, případně i skialp, se snadnou dostupností od lanovek a vleků. Vše potom jen závisí na aktuálním počasí.
Americká firma Backcountry Acces (BCA) přišla po několikaletém vývoji s třetí generací populárního lavinového vyhledávače BCA Tracker3. Oproti předchozím modelům je výrazně menší, lehčí a výkonnější. Po týdenním používání při skialpu a freeridu jsou naše poznatky uvedeny v tomto článku.
Martin Štourač a Karel Svoboda z Beton Ski Teamu vyjeli v polovině února 2015 na přibližně sedmiměsíční expedici po Hedvábné stezce. S sebou si berou skialpinistickou výstroj, paraglide a věci na lezení. Na své cestě se chtějí v jednotlivých zemích pokusit o prvosjezdy na lyžích z řady různých kopců. Vyvrcholením výletu by měl být pokus o lyžařský sjezd osmitisícovky.
Na zimní sezónu 2014-2015 připravila italská firma Roxa nové freeridové boty Roxa X-Face pro klasická i „pintechová“ vázání. Tyto boty jsme měli na vyzkoušení během freeridového a skialpinistického výletu na japonský ostrov Hokkaido na přelomu ledna a února 2015. Jaké jsou naše zkušenosti?
V druhé polovině března 2015 vyšla Ročenka ČHS mapující svazovou činnost v roce 2014. Na čtvrté straně jsou krátce textově a fotograficky shrnuty významné aktivity v oblasti tradičního skialpinismu v podání členů Kejda Ski Teamu (Jiří a Ondřej Švihálkovi) a Beton Ski Teamu (Martin Štourač a Karel Svoboda).
V zimě 2014-2015 jsme měli na dva týdny na vyzkoušení nový lavinový batoh BCA Float 27 Tech. Americká firma Backcountry Access vyšla ze svých dosavadních zkušeností s lavinovými batohy, kdy se jako ideální vnitřní objem na jednodenní túru ukázalo být 27 litrů. K tomu se přidala řada zajímavých detailů a povedený tmavě žlutý batoh byl na světě.
Místo oslav Mezinárodního dne žen jsme vyrazili za skialpem v brzkých ranních hodinách v neděli 8. března. Předpověď počasí a sněhové podmínky nás nalákaly do Malé Fatry. Vše vyšlo dokonale, počasí bylo na tričko s krátkým rukávem, sníh měl konzistenci od betonu, přes něco rozbitého zmrzlého a místy jsme v severně orientovaných svazích našli i pěkný prašan.