Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
Rakouská firma Pieps je plně zaměřena na bezpečnostní výbavu do zimního terénu s potenciálním nebezpečím lavin. Je proslulá i tím, že se lavinové vyhledávače obecně nazývají „pípáky“.
„I nad C2 jsme se bohužel stále bořili po kolena do přefoukaných desek sněhu. Jiné expedice zrušily kvůli podmínkám účast. Majestátní Satopanth zůstane v této sezóně zcela nezlezen,“ oznamuje bratská dvojice Jiří a Ondra Švihálkovi 22. května 2018 z tábora pod sedmitisícovkou Satopanth (7075 m). Tato hora je součástí skupiny Gangotri v indickém Garhwalském Himálaji a brněnská bratrská dvojice si ji vybrala za hlavní expediční cíl roku 2018. Nejenom o Satopanthu bude Jiří a Ondra vyprávět na Festivalu Obzory 2018.
Komise tradičního skialpinismu ČHS pořádá výroční Setkání skialpinistů na ukončení kalendářního roku 2018. Setkání se uskuteční v hotelu Bauer na Bílé v Beskydech ve dnech 7. až 9. prosince 2018. Setkání skialpinistů je určeno pro všechny příznivce pohybu ve sněhem pokrytých horách od České republiky až po Himaláje.
Ve dnech 7. až 12. října 2018 se v Innsbrucku uskutečnila konference International Snow Science Workshop (ISSW) 2018, na které se sešlo několik set účastníků od severní Ameriky přes Evropu až po Japonsko.
V seriálu GIRLS ON SKIS představujícím dívky a ženy, které se rády celoročně vyskytují v různých horách, je další dívkou Maruška Zelená. Ačkoliv pochází z Uherského Brodu, hory ji natolik učarovaly, že se před několika lety přesunula do Rožnova pod Radhoštěm, aby to měla blíže do hor. V zimě ji učaroval závodní skialpinismus, a při nedostatku sněhu běhá a leze. Vyhrála třeba B7, Jesenickou stovku a řadu dalších horských běhů.
Firnový memoriál byl ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS naplánován od 16. do 21. května 2018 s tím, že část účastníků se pokusí rozlyžovat v jiných částech Norska v předstihu. Začali jsme ve čtveřici, abychom se posléze na memoriálu sešli s velkou spoustu lyžníků a splitboardistů české a slovenské národnosti. K tomu nám neuvěřitelně přálo počasí…
V dalším dílu seriálu GIRLS ON SKIS představíme Moniku Novákovou, která se po studiu fashion designu na Vysoké škole umělecko průmyslové pracovala nějakou dobu na vývoji lyžařského oblečení pro německý Völkl. Posléze se začala naplno věnovat výuce lyžování a lyžování ve volném terénu. V současné době je po dobu evropské zimy v Evropě a místo léta tráví půl roku lyžováním v Chile.
Na webových stránkách www.tulenipasy.cz, zaměřených na veškeré zimní aktivity se sjížděním kopců, jek dispozici čtenářům nově průvodcovská sekce. Jedná se o katalog skialpinistických túr, v němž se postupně budou objevovat inspirující tipy na skialpinistické a splitboardové výlety z celého světa.
Slovinsko je ideálním místem pro jakékoliv celoroční outdoorové aktivity, nevyjímaje vše, co je jakkoliv spojeného se sněhem od běžeckého lyžování, přes sjezdové lyžování, freeride a skialp. Mezinárodně je známá řada středisek v Julských Alpách a Kamnišsko-Savinských Alpách, zatímco “městské” středisko v Mariboru je opomíjeno.
V seriálu GIRLS ON SKIS představíme podrobněji právničku a tak trochu spisovatelku Katku Mandulovou, autorku Jasanových básní pro všechny lyžaře. S lyžemi byla v Kašmíru, kde měla před sebou Nanga Parbat. Ráda by také dokončila Sněžného leoparda, nebo-li všechny sedmitisícovky bývalého Sovětského svazu. Chybí jí už jenom Pik Pobědy a Pik Lenina.