Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
Všichni, kdo se někdy alespoň náznakem setkali s lavinovou prevenci a lavinovými nehodami, ví, že pro přežití kriticky zasypaného je nejdůležitějších prvních 15-18 minut. Odkud to pramení a jaké jsou nejdelší zaznamenané doby přežití pod sněhem?
Za čtvrtého stupně lavinového nebezpečí vyrazila smíšená slovinská trojice na skialpech na lezení ledopádů v oblasti tunelu Lyngspollen v 17:03 v úterý 18. března 2025. Při sestupu se uvolnila lavina, která je všechny smetla.
Japonské ostrovy jsou oblastí zaslíbenou pro všechny milovníky dokonalého prašanu v jakémkoliv množství. V posledních patnácti až dvaceti letech extrémně stoupá popularita především ostrova Hokkaidó pro lyžaře a snowboardisty toužící po prašanu. Na co se před cestou do Japonska připravit?
Československý firnový memoriál je sportovně společenská akce určená všem vyznavačům pohybových aktivit na sněhu, kteří pro výstup do na vrcholy a sedla nejraději volí tulení pásy, a k tomu různě obtížně sjezdy ať už na skialpech, telemarkových lyžích nebo splitboardu. Drsní mohou použít i backcountry běžky.
Do Japonska jsme vyrazili s lyžemi poprvé až v roce 2015, kdy už popularita některých oblastí dosáhla světové úrovně. Od té doby počet zahraničních návštěvníků ještě výrazně narostl, ale 99,9 procenta z nich se koncentruje v lyžařských střediscích s možnostmi freeridu. Japonský prašan nabízí nepřeberné možnosti nejenom pro freeride, ale i pro skialp.
Na sjezdovkách dnes „umí“ lyžovat každý, kdy téměř jakýkoliv upravovaný svah není pro většinu dnešních lyžařů a lyžařek žádný problém. Jakmile se ale najede do volného terénu, v němž se mění sníh a vyskytují se v něm různé překážky, sjezdovkoví lyžaři často zjistí, že zas tak úplně lyžovat neumí. Co když se to chtějí naučit?
V polovině prosince se v Krkonoších potkala řada skialpinistů a skialpinistek různého věku a úrovně, aby si v rámci metodického, cestovatelského, historického a praktického setkání rozšířili své znalosti a dovednosti v rámci přednášek i praktických venkovních workshopů.
Vánoce se kvapem blíží a je nejvyšší čas se poohlédnout po vhodných dárcích. U těch, kteří se rádi pohybují v zasněžených horách, je velká šance uspět s něčím sportovním nebo metodickým. V článku nabízíme několik tipů na možné knižní dárky.
V posledních letech jsme svědky obrovského boomu lyží do volného terénu. Nenajdete snad jedinou klasickou lyžařskou firmu, která by nenabízela lyže na skialpové aktivity nebo freeride. Jak se ale v tom velkém množství různých modelů lyží, jejich tvarů, délek, šířek pod vázáním a použitých materiálů vyznat? Vše záleží na přístupu – může to být buď jednoduché, nebo hodně složité.
Spojení různě obtížného výstupu od pohodového pohybu na tuleních pásech až po horolezecký výstup s lyžemi na batohu a cepínem (cepíny) v ruce se sjezdem na lyžích nebo snowboardu (splitboardu) vytváří pro každého hodnotný sportovní zážitek.