Když jsem minulý rok psal report z 6. ‚covidového‘ memoriálu, věřil jsem, že na 7. ročník dorazí účastníci z ČR a report z tohoto ročníku bude opět v režii Paliče, jako obvykle. Byl jsem velice naivní. Nejenže Norsko neotevřelo své hranice pro zahraniční návštěvníky, ale přitvrdilo i pro rezidenty.
Návrat ze zahraničí je podmíněn testem před vstupem, testem při vstupu a 10ti denní karanténou na hranici v karanténním hotelu, což prakticky eliminovalo možnost cestovat do zahraničí. Většina z nás, tedy Čechů a Slováků žijících v Norsku, je momentálně uvězněna ve ‚zlaté kleci‘ bez většího omezení cestování po Norsku či bez jakéhokoliv omezení skialpových túr, nicméně bez možnosti navštívit rodinu a přátele v rodné zemi. I přes nepříznivou situaci, účast na memoriálu byla hojná a předčila veškerá očekávání. Skialpových túr se zúčastnilo celkem 16 skialpinistů.
Základnou nakonec Isfjorden
Termín byl vybrán tradičně na květnové státní svátky (13.-16. 5. 2021) a púvodně plánován v tradičních lokalitách ve vyšších nadmořských výškách – Jotunheimen, Strynnefjell nebo Trollstigen. Nicméně po sněhově vydatné zimě, ještě první týden v květnu se sníh nacházel stále v nadmořských výškách okolo hladiny moře. Horské průsmyky byly stále uzavřené a nezbývalo tedy nic jiného, než přesunout místo konání do nižších poloh, tedy podobná situace jako minulý rok.
Na základě pečlivého prostudování numerických modelů předpovědi počasí a zvážení dojezdové vzdálenosti všech účastníku, byl lokalitou base campu vybrán ‚gapahuk‘ (přístřešek s ohništěm) v Isfjorden. Každý den po náročné túře a koupeli v nedaleké řece následovalo příjemné posezení u večerního ohně v zateplených off-shore montérkách a s pivem v ruce.
Po dojezdu z Kyrkjetaketu (1439 m) došlo na kofix
Prní den dopoledne jsme měli sraz v Isfjorden a jelikož jsme na tůru vyráželi poněkud později, vybrali jsme místní klasiku Kyrkjetaket (1439 m). Túra na jeden z nejznámějších vrcholů na západním pobřeží Norska nabízí kolem 1400 metrů celkového převýšení a z toho je zhruba 1000 vertikálních metrů nepřerušovaného sjezdu o sklonu 25-30 stupňů.
Tento den panovala inverzní oblačnost, při stoupání na vrcholový hřeben jsme se postupně dostali nad mraky a na vrcholu se nám naskytla parádní podívaná na bílou peřinu mraků pod námi. Dlouhý sjezd jižní stěnou byl na rozměklém jarním firnu a na lyžích jsme dojeli téměř k autům (tedy alespoň ti, kteří znají kofix a hlasitě neoplakávají každý škrábanec na skluznici).
Na vrchol Gjuratinden (1712 m) s cepínem a mačkami
Předpověd na druhý den slibovala slunečno a relativně stabilní sněhové podmínky, naplánovali jsme tedy brzký budíček a túru na Gjuratinden (1712 m). Tato komplexní túra začínala nástupem řídkým lesem s lyžemi na zádech zhruba 100 výškových metrů na hranici sněhu. Poté jsme se hlubokým údolím dostali na ledovec, který leží pod samotným vrcholem.
Na lyžích lze dojít na vrcholový hřeben zhruba 100 výškových metrů pod vrcholem. Po hřebeni směrem k vrcholu je potom nutné jít s cepínem a stoupacími železy. Poslední úsek, cca 20 výškových metrů je potom velice exponovaný a doporučuje se jít s jištěním (že, Kubo).
Tato komplexní túra byla zakončena dlouhým sjezdem po variabilních sněhových podmínkách, od jarního firnu po mokrý těžký sníh v nižších polohách. Hned vedle parkoviště protékala řeka, která přímo vybízela ke koupeli po této výživné túře.
Na lyžích od auta na Hesten (1610 m)
Na třetí a poslední den jsme naplánovali Hesten (1610 m). Vyrazili jsme brzy ráno, abychom stihli sjezd, než se do západní stěny opře slunce. Na lyžích bylo možné jít přímo od auta. Po nástupu na vrchol po hřebeni nás čekal parádní dlouhý sjezd západní stěnou po perfektním firnu. Lepší zakončení memoriálu jsme si nemohli přát.
Předpověd na neděli hlásila nízkou oblačnost a srážky na celém západním pobřeží, board of directors se tedy usnesl a rozhodl tuto akci zakončit a vyrazit domu o den dříve.
Tímto bych rád poděkoval všem zúčasněným, zejména těm, kteří vážili dalekou cestu (Trondheim, Oslo, Geilo, Midsund) a za přátelskou atmosféru, která celou dobu panovala. Budu se těšit na další setkání!
Foto Jiří Paur