Po loňské zkušenosti z miniaturního lyžařského střediska Goderdzi roste moje touha objevit další prašanová místa v Gruzii. Nejsem jediná, koho zaujalo vloni otevřené středisko Tetnuldi nad Mestií v oblasti Svanetie.
Freeridový sněhový ráj v Gruzii v podání Winter Carrots – Tetnuldi a Mestia
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie Freeride v Tetnuldi >>
Dát dohromady skupinu, ve které vyrazíme, bylo až moc jednoduché. Jádro tvoří holčičí lyžařské uskupení Winter Carrots neboli Zimní mrkve, které vzniklo za podpory Hannah Grantu. Máme však hodně kamarádů a tudíž nakonec je nás 19, odlet ze 4 různých míst (Berlín, Budapešť, Milán, Sapporo), 2 přeplněné dodávky, hromada filmovací a fotografické techniky a motivace dát dohromady další díl filmu – Kde dneska padá sníh? Tentokrát Mestia.
Město nacházející se dvacet kilometrů pod střediskem, Mestia, je v létě již běžným turistickým cílem batůžkářů a dobrodruhů, ze všech koutů světa. Co se však týče zimních aktivit, je turismus v celé oblasti teprve v začátcích. Z Prahy od počítače se zdá všechno v nejlepším pořádku, ubytování pro celou naší početnou skupinu najdeme bez problému – ví o nás celá vesnice.
Gruzínci se o nás přetahují, a tudíž máme možnost si vybírat. Realitu zjišťujeme až posléze – půlka skupiny bydlí v zahradním domku, teplá voda jednou za 3 dny, týdenní výpadek internetu v celém městě. Na druhou stranu čtyřhvězdičkový hotel by určitě neposkytl tak silný zážitek. A jak se říká, zážitek nemusí být dobrý, hlavně když je silný.
Lyžařské středisko Tetnuldi do 3165 metrů!
Částečně zklamán však může být ten, kdo přijel výhradně kvůli sjezdovému lyžování. Lyžařské středisko Tetnuldi se nachází na úpatí stejnojmenné hory (4858 m) a nabízí 4 lanovky vedoucí do úctyhodných 3165 m a čítá celkově 900 m převýšení. I přesto, že se jedná o lyžování ve velehorách, nevýhodou střediska je, že ho bohužel nepostavili na kopci. Dalším důležitým momentem je zjištění, že z neznámého důvodu po většinu našeho pobytu fungovala pouze první lanovka (viz mapka T2). Té nad ní chyběly sedačky (T4)a té další dokonce i lano (TH).
Gruzíncům plyne čas pomalu, nemá cenu se na ně zlobit a je třeba si užívat místní atmosféru. První dny máme azuro, v 10 hodin (ano otevírací doba) netrpělivě stepujeme u kasy a kupujeme jednu jízdu za 5 lari (50 Kč). Nahoře zapínám chodící mód na svých nových krásných růžovo-bílých botách Dynafit TLT 7 Expedition, nasazuji pásy a v doprovodu dalších se vydávám po svých. Panoramata jsou úchvatná, především díky majestátně vyhlížející Ushbě (4690 m), jež pro nás fotografy plní podobnou roli, jako Matterhorn v Zermattu.
Svanetie se nachází vysoko v horách Velkého Kavkazu mezi Abcházií, Ruskem a Jižní Osetií. Svanové jsou jazykově a kulturně odlišnou skupinou Gruzínů. Po celé provincii se nacházejí stále obývané a od civilizace odstřižené středověké vesnice, díky nimž byla Svanetie v roce 1996 začleněna mezi památky UNESCO. Panorama v zimě sněhem zapadlých vesnic s kamennými věžemi, jež jsou zdejším typickým architektonickým prvkem, doplňují pětitisícové vrcholky. Lyžařsky orientovaná návštěva této oblasti pro nás byla zároveň velkým historicko-kulturním zážitkem. |
Skialpinistické možnosti v oblasti jsou nekonečné, nabízí se výstupy do sedel tyčících se nad střediskem, následované exponovanými sjezdy. Další možností je lyžařská turistika po sněhem zapadaných, středověkých vesničkách. Jelikož nám lavinové podmínky do karet nehrají, upouštíme od prvotních plánů zdolávat nejvýše položená místa v okolí a volíme v rámci spíše druhou variantu.
Na lyžích do odstřižené vesničky Adishi
Přímo z lyžařského střediska Tetnuldi se dá sjet do dvou vesniček Adishi (východně od střediska) a Zabeshi (západně od střediska). Ve vesnicích máte možnost potkat se s místními, kteří žijí celou zimu odstřižení od civilizace. Neexistují zde žádné restaurace ani hotely, místní Vás však rádi ubytují u sebe doma i Vám uvaří.
Sjezd do Adishi se stal hitem výletu. Nakouknout do jednoho ze starých kamenných domů, přímo do obýváku jedné z rodin, dát si s nimi chačapuri a čaj, zajistilo opravdový zážitek. Pokud Vám však těsně před výletem nenasněží, počítejte s tím, že se projdete po výkalech krav, koní i prasátek. Původně zářivě bílé dynafití botky, zde dostaly řádně zabrat.
Další kulturně – skialpové túry je možné podniknout z vesničky Ushguli, kam se i v zimě dostanete terénním autem. Dá se říct, že vyšší čtyřkolkou se zde dostanete v podstatě všude – stačí mít odvážného řidiče a dostatek času. Pro představu – dvaceti kilometrová cesta z Mestie do nahoru do střediska Tetnuldi trvá dobrou tři čtvrtě hodinu.
Dokonalý freeride v Tetnuldi
Freeride ve středisku jsme otestovali poslední den, kdy k našemu údivu, spustili všechny lanovky. Spousta čerstvého prašanu a azuro způsobilo velkou bitku o první lajny, z nejvyššího bodu střediska.
Lyžování v Tetnuldi má díky své poloze určitě velký potenciál, jen se ho Gruzínci musí naučit využít. Věci na, které jsme zvyklí z Alp, jako například denně aktualizované webové stránky střediska, webkamery, lavinové předpovědi a touha být nejlepším střediskem v okolí, jsou zatím hudbou budoucnosti. Jak je vidět dle mapky plánovaného rozvoje střediska, Tetnuldi by se mělo rozšířit směrem do východních svahů, právě nad již zmíněnou vesničku Adishi. Jsou–li tyto plány realizovatelné, zatím není zcela jasné. Jisté však je, že celou oblast Svanetie čeká i v příštích letech díky turismu obrovský ekonomický růst. Již teď se v oblasti pohybuje spousta horských vůdců z celého světa, kteří zde objevili ráj pro své klienty v podobě skialpových tůr či začínajícího heliskiingu. Většina místních horských vůdců, instruktorů lyžování má základu v jediné fungující půjčovně a servisu lyží v Mestii (kontaktní osoba Leri Niguriani.
Klára Janoušková je z Prahy, vystudovala Ekonomii a Krajinné plánovaní. Během studia strávila zimní sezóny ve Švýcarsku jako instruktorka lyžování. S kamarádkou Barčou Kovaříkovou založila Winter Carrots – dámské lyžařské uskupení podnikající výlety do netradičních lokalit. Každou volnou chvíli věnuje přírodě, hlavně horám, kde mezi její nejoblíbenější aktivity patři skialpinismus, freeride, lezení a trailový běh. Když počasí nepřeje vrhne se na střih videa a úpravu fotek. Příkladem její tvorby je film: Kde dneska pada snih? Goderdzi! (2016) z lyžařského výletu do Gruzie. |